Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

ÇOMÜ Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında Türk kadınına verilen seçme seçilme hakkının dünyanın pek çok ülkesinden önce kadınlarımıza verilmiş olması coğrafyamız için kıymetli bir işarettir. Türk kadını eğitimden sanata, ekonomiden siyasete, iş dünyasından spora kadar birçok alanda başarılarını göstermiş ve Türkiye’nin gelişiminde hep önemli bir güç olarak ön planda olmuştur.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile Türk kadınına seçme seçilme hakkı verilen günü aynı günde kutluyoruz. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşımanın en önemli yapı taşlarından biri olan kadınlarımız, yaşamın her alanında başarılarını kanıtlamıştır. Türk kadını çalışkanlığı, fedakârlığı ve üretkenliğiyle her zaman tüm mesleki alanlara imza atmış ve her daim birbirine örnek olmuş bu vesileyle toplumun gelişen, yenilenen, zengin temel taşını oluşturmuştur.

Atatürk’ün 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın kabulüne önderlik etmesiyle kadınlarımızın anayasa ile hakları güvence altına alınmış ve kadınımız siyasal alanda da varlığını göstermiştir. Bu yıl kadın seçme seçilme hakkına yönelik değişikliğin gerçekleştiği anayasa kabulünün 87. yıldönümünde kadına yönelik gerçekleşen her türlü kısıtlamanın, şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın takipçisi ve karşıtı olarak durduğumuzu belirtmek isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın seçme seçilme hakkını elde edişlerinin yıldönümünü kutlar, aydınlık Türkiye’nin geleceği için verdikleri ve verecekleri tüm emekler için şükranlarımı sunarız.